Na poziv Centra za prava djeteta, u  utorak, 19. novembra 2019.  godine,  Radovan Džuver i Ranko Magovčević, učenici JU Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“ učestvovali su na Desetom zasijedanju Dječijeg parlamenta u Skupštini Crne Gore, u pratnji nastavnice Jelene Martinović.

Fotografije možete pogledati na sajtu: http://skupstina.me/index.php/me/gradani/djecji-parlament/item/3921-odrzan-deseti-jubilarni-djecji-parlament

U skladu sa Strategijom inkluzivnog obrazovanja (2019-2025), a u organizaciji Ministarstva prosvjete u JU Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović" u Kotoru u periodu 14 – 15. novembar 2019. godine održana je dvodnevna obuka za nastavvnike u školama sa integrisanim odjeljenjima. Obuka je obuhvatila aktivnosti u vezi sa izradom edukativnog i didaktičkog, prilagođenog radno-razvojnog materijala za djecu sa različitim smetnjama koji izrađuje i priprema kabinet asistivne tehnologije JU Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“. Obuku su kroz prezentaciju i radionice održali Jadranka Radulović, defektološkinja-tiflološkinja, Suzana Koletić, defektološkinja-somatopetkinja, Bogićević Irena, pedagoškinja, Tijana Dedeić, nastavnica likovne kulture i Toni Koletić, školski ICT koordinator za asistivnu tehnologiju, zaposleni u Ustanovi.

U srijedu, 13. novembra 2019. godine sa početkom u 10.30 časova u JU Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica” postavljena je taktilna izložba pod nazivom „Ljepote Crne Gore na dlanu” u organizaciji Biblioteke za slijepe Crne Gore.
Ana Medojević, nastavnica istorije i geografije se u ime Ustanove zahvalila predstavnicima Biblioteke na upriličenom događaju. Direktor Biblioteke Božidar Denda pozdravio je prisutne i upoznao ih sa vrijednostima i značajem izložbe.
Prisutni učenici i zaposleni su imali priliku da pogledaju ili dodirom dožive kulturne i prirodne znamenitosti Crne Gore napravljene u trodimenzionalnom formatu. Svaki eksponat bio je propraćen audio vodičem na našem i engleskom jeziku.
Izložba je propraćena sa pažnjom i zadovoljstvom od strane učenika i zaposlenih.

U utorak, 12. novembra 2019. godine učenici osnovne i srednje škole zajedno sa nastavnicima Ksenijom Đurović, Darinkom Radović, Anom Medojević, Jelenom Martinović, Snežanom Maretić, Marijanom Antonijević, Daliborkom Banović, Igorom Tomićem, knjižničarkom Gabrijelom Janić i medicinskom sestrom Anom Rolović posjetili su bioskop Cineplexx u Delta City-ju. Tom prilikom odgledali su animirani film „Jeti − Sniježni čovjek", a nakon filma svi prisutni su otišli na osvježenje u obližnjem kafeu.
Posjetu su organizovale nastavnice Marijana Antonijević i Daliborka Banović, a ljubazno osoblje Cineplexx-a omogućilo je besplatne ulaznice za sve.
Posjeta je bila edukativno-zabavnog karaktera i svi prisutni su uživali.

U četvrtak, 7. novembra 2019. godine održana je radionica na temu „Pada kiša vani, trebaju nam kišobrani“. Cilj radionice je bio uočavanje vremenskih promjena, prilagođavanje garderobe i obuće u toku kišnih dana, kao i usvajanje pojmova kiša, kišni oblak, kišobran, kabanica, gumene čizme.
Radionicu su organizovale vaspitačice Perunović Mileva, Baletić Danijela i Gomilanović Marina. Učestvovala su djeca iz Centra za rani rast i razvoj i djeca iz produženog boravka.

Dan sporta, predviđen Godišnjim planom i programom rada Ustanove, organizovan je u 30. oktobra 2019. godine sa početkom u 9 časova na poligonu u dvorištu Ustanove pod nazivom „Igre bez granica“.
U igrama su učestvovali učenici i nastavnici podijeljeni po ekipama. Gostujuća ekipa bila je grupa učenika iz Osnovne škole „Božidar Vuković Podgoričanin“. Igre su se sastojale iz pet takmičarskih disciplina, sa završnom disciplinom piramida ishrane. Nakon takmičarskog dijela gosti su na zadovoljstvo domaćina prikazali reviju jesenjih haljina od recikliranog materijala koji su napravili zajedno sa njihovom nastavnicom likovne kulture Ivanom Babić.
Nakon završene revije svi učesnici osvježili su se zdravim grickalicima i voćem. Učenicima obje škole dodijeljene su diplome za učešće.

U utorak, 29. oktobra 2019. godine održana je radionica Ekološko-likovne sekcije na temu „Zdravi stilovi života“. Radionicu su vodile nastavnice Tijana Dedeić i Snežana Maretić, a učestvovali su učenici osnovne i srednje škole. Govorili su o zdravlju, emocijama, načinima preovladavanja stresa, značaju zdrave ishrane, fizičkim aktivnostima, sportistima koji su njihovi idoli... Kroz stihove i razgovor objasnili su da zdrave životne navike nijesu nešto sa čim se rađamo, već da ih čitavog života moramo strpljivo graditi. Učenici su bili veoma kreativni praveći piramide ishrane na kojima je bilo mjesta i za Brajevo pismo, engleski i italijanski jezik. I ovog puta, u pripremi i realizaciji radionice učestvovale su nastavnice Stručnog aktiva za jezike: Marijana Antonijević, Daliborka Banović, Mirjana Đoković i Darinka Radović.
Druženje je proteklo u pozitivnoj atmosferi i uz jasnu poruku da zdravi stilovi života treba da postanu svakodnevne navike.

 

Povodom 19. sedmice italijanskog jezika u svijetu, 25. oktobra 2019. godine u sali Dodest KIC-a „Budo Tomović“, izveden je program na temu „L’italiano sul palcoscenico“ (Italijanski jezik na sceni). Događaj je organizovalo Udruženje nastavnika italijanskog jezika, a u programu su učestvovale i naše učenice 7. razreda Borjana Radulović i Anastasija Ceković, pod mentorstvom nastavnice Darinke Radović. Borjana je recitovala pjesmu „Questa è la mia faccia” (Ovo je moje lice) italijanskog autora Roberta Pjuminija, dok je Anastasija pokazivala djelove lica koji se u pjesmi pominju. U programu su se smjenjivale odabrane tačke učenika osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori, čija se raznovrsnost ogledala u izvođenju recitacija, pjesama uz instrumentalnu pratnju, skeča, plesa, a prikazan je i video zapis koji je pokazao zbog čega učenici vole Italiju i italijanski jezik.

U programu su nastupile i naše bivše učenice Bojana Otašević, studentkinja Katedre za italijanski jezik i književnost Filološkog fakulteta u Nikšiću, i Nikolina Arapović, učenica srednje muzičke škole „Vasa Pavić“, koje su otpjevale i odsvirale numeru Domenika Modunja „Nel blu dipinto di blu“ (Volare). Događaju je prisustvovao i ambasador Republike Italije u Crnoj Gori, Luka Zelioli, koji je uputio pohvale učesnicima. Učenice i mentorka dobile su zahvalnice za učešće na manifestaciji.

U četvrtak, 24. oktobra 2019. godine nastavnice Stručnog aktiva za jezike: Marijana Antonijević, Daliborka Banović, Darinka Radović i Mirjana Đoković, održale su ogledni čas kao korelaciju između crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti, engleskog jezika i italijanskog jezika.
Času su prisustvovali direktorica Mirjana Popović, pedagoškinja Irena Bogićević, psihološkinja Sonja Martinović, školski ICT koordinator Toni Koletić i nastavnici/e Vesna Kešeljević, Jelena Martinović i Igor Tomić.
Čas je realizovan kroz kviz znanja u kom su učestvovali učenici od 5. do 9. razreda osnovne škole, podijeljeni u dvije grupe. Sve igre bile su prilagođene smetnjama učenika, a nastavnici su pripremili nastavna sredstva koja su ih učinila zabavnijim (kocku sa brajevim i videćim oznakama, listice sa pitanjima na brajevom i videćem pismu, asocijacije sa slikovnim elementima, kutiju sa tajanstvenim predmetima). Atmosfera je bila takmičarska, a učenici i prisutni su se dobro zabavili.

U srijedu, 23. oktobra 2019. godine u JU Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“ održana je radionica na temu „Šta nam donosi jesen?“ za djecu u Centru za rani rast i razvoj i za djecu koja borave u produženom boravku.
Radionicu su organizovale vaspitačice Mileva Perunović, Danijela Baletić i Marina Gomilanović s ciljem da se djeca bolje upoznaju sa okolinom koja ih okružuje i promjenama koja se dešavaju tokom jeseni.
Djeca su imala priliku da se se upoznaju s raznim jesenjim bojama, plodovima koje donosi zlatna jesen i na kraju zajedno sa vaspitačicama napravila radove sa jesenjim plodovima, lišćem, šišarkama u različitim tehnikama.

biblioteka dugme mm1

daisy baner 1

Otvoreni smo za saradnju

Pozivamo:

- Predškolske ustanove u kojima su upisana djeca sa smetnjama u razvoju zajedno sa svojim vršnjacima;

- Inkluzivne škole u kojima su upisana djeca sa smetnjama u razvoju, kao i nastavnike nastavnike;

- Roditelje djece sa smetnjama u razvoju, kao i njihova udruženja;

- Fakultete kao i studente koji su spremni da volontiraju i obavljaju praksu u našoj Ustanovi;

- Međunarodne i nevladine organizacije koje se bave ovom problematikom;

- Dnevne centre;

- Resursne centre;

- Bivše kolege i učenike koji će svojom saradnjom doprinijeti razvoju Ustanove;

- Kolege iz drugih ustanova koji se bave istom ili sličnom problematikom;

- Pojedince koji prepoznaju rad i daju doprinos radu ustanove.

O LJUBAVI S LJUBAVLJU

  o-ljubavi-s-ljubavlju 

PREUZMITE NAŠ CD

Sunce-broj-16-1

  Casopis-SUNCE-BR-15-1

 

Casopis-SUNCE-BR-14-1

 

naslovna br13

Traži